Bildiğiniz üzere boyut kavramı insan yaşamı boyunca hep gizemini korumaya başaran bir kavramdır. İnsan hayatı boyunca boyutlar üzerinde çalışma sergilemişler ve bu gizem üzerinde bazı düşünceler de akıllarına gelmiştir. Bunlardan biri boyutlar arası geçiş olmuştur. Ve bunu daha ilerletip hala daha gizemini koruyan kara deliklerden geçişler akıllarına gelmiştir. Aslında bu boyut kavramı sadece beynimizin oyunu ve algılaya bilme sınırlarıdır. Peki bu boyut kavramı ve 4. Boyut nedir ? Öncelikle sizlere adım adım açıklayarak gidelim.

1. Boyut:


1. Boyutu anlamak için, herhangi bir şeyin üzerinde bir nokta hayal edin. Örneğin kağıdın üzerine konmuş bir nokta veya cümle sonuna konulan nokta. İşte 1. Boyut tam olarak bir noktadan ibarettir. Sağa, sola, yukarı, aşarı, ileri, geri gibi hiçbir yöne hareketini sağlayamayarak sabit durmasıdır.

2. Boyut:

Bu boyutu anlamak için yine aynı işlemler ile açıklayalım. Elinizdeki kağıda 2 nokta koyunuz ve bu iki nokta arasını doldurunuz. Bu size bir çizgi veya doğru çizgisi verecektir. Veya bir şekil çiziniz. Kare, daire, çöp adam gibi şekiller çiziniz. Ve bunların sadece ileri, geri, sağa ve sola hareket ettire bildiğinizi düşünün. İşte buradaki olay ise 2. Boyuttur. Hareket edebilir ama çap gibi yada yukarı ve aşarı gibi hareketler sergileyemez bir konumdadır. Örneğin, 2D oyunlar gibi düşüne bilirsiniz.

3. Boyut:

Bu boyutta ise yapabileceklerimiz fazlasıyla artmakta olup görüş açılarımızda değişmektedir. Bu boyuta örnek ise günlük yaşamımızda gördüğümüz herhangi bir şeydir. Bu boyutta istediğiniz yöne hareket edebilme özgürlüğünüz vardır. Ve artık bir kareyi resim den ziyade bir küp olarak görebilmenizdir. Yolda yürürken önünüze bir evi veya arabayı alınınız. Bu yapının açısına göre en az 2 en fazla 3 açıyı aynı anda görebilmenizdir. Arabaya çap bir konuma geçiniz ve o zaman 3 farklı açısını görebilirsiniz. Örneğin; Sağı, önü, tepesi(üstü). Hareket konusunda ise uçağı veya kuşu farz edin. ve yaptığı hareketleri gözlemlediğinizde yaptığı hareketlerin özgürlüğünü anlayabilirsiniz.

4. Boyut:

Bu boyut bizlere yeni bir unsur yani zaman devreye girmektedir. Bizler uzayın içinde 3 boyutlu olarak yaşadığımızı biliriz. Ve zamanın ise bir boyut olmadığını düşünürüz. Aslında bize binanın içinde ahmet, 30 metre ileride, 20 metre sağda, 2 metre yukarıda demek yetmiyor. Ve bunlara 3 dk sonra ırada olacak yada 2 dk önce oradan ayrıldı söyleminde bulunarak ta 4. Koordinatı verme gereksinimde bulunmaktayız. Yani aslında uzayı 4 boyutlu olarak algılıyoruz. Çünkü 3 fiziksel olayın yanında bizlere zaman kavramı da eşlik etmektedir. Uzayı 3 boyutlu anlayamayız. Çünkü bir gezegenin yörüngeden sapmasını açıklayamayız. Yani bize 3 boyut kavramı bazı olaylarda yetersiz kalmaktadır. Şimdi biraz örnek ile açıklayalım. Bir küpün içine geçmiş ondan daha küçük boyutlu içi görünebilen (kenarlardan oluşan) bir küp hayal edin. Ve bu küplerin köşelerini birbirine bağlayınız. Ve elinizdeki bu konuma sahip küpü masaya koyun ve gözünüzü küple dik konuma getiriniz ve yavaşça çeviriniz. Çevirdiğiniz zaman oradaki çizgilerin boyutlarının değiştiğini fark edeceksiniz. Bunun sebebi ise boyutlar arası farklılıktan kaynaklanmasıdır. Bu yüzden bizler 4. Boyutu algılayamıyor ve çözemiyoruz. Çünkü 3. Boyuta içerisine sıkıştırılmış bir konumdayız. 2D bir dünyada yaşasaydık 3D’yi algılayamayacağımız gibidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin