Bir çoğumuz telefonun bize sunduğu kısıtlamalarından bıkıyoruz. Ve telefonda özgürce takılmak istiyoruz. Artık rahat bir şekilde telefonumuzu dilediğimiz gibi kullanmak için root atılmaktadır.

Root, bizlere telefonumuzda ekleme, düzenleme ve silme konusunda bizleri özgür kılar. Telefonumuz da bazı dosyaları açmak için root işlemi istemektedir. Root işlemi gerçekleştirdikten sonra artık silinmeyen uygulamaları, dosyaları silebilir ve telefonumuz yada tabletlerimizde erişemediğimiz ayarlara girebilmekteyiz.

Yanlız root işlemini gerçekleştirmeden önce dikkat etmemiz gereken bir konu var. Android cihazımıza root attıktan sonra telefonunuz garanti sürecinden çıkabilir ve şirket, telefona müdahele edildiği için geri almak veya bir bakım işlemi yapmak istemez. Ama cihazımızı un-root adı verilen sistemle eski haline getirebiliriz.

Root atmanın bizlere ne faydası var ?

1 Cihaz görünümünün kontrolü

2 İşletim sisteminin uzaman kod alanını özelleştire bilme

3 cihazınızdaki görünen her bölümün rengi ve ikonunu değiştire bilme

4 çekirdeğin tamamen kontrol edilmesi

5 Bloatware gibi tüm uygulamaları silip düzenleme yetkisi

6 Köklü bir aygıtta (ROM) ek denetim seviyelerine izin verir

7 Bilinip bilinmeyen tüm ayarlara ulaşım

8 Size göre gereksiz dosyaları SD karta taşıyabilme

9 cihazın hızını arttırır

10 pil süresini uzatır

11 güncellemeleri daha kısa sürede gerçekleştirir

12 Reklam engelleme yetkisi

Root nasıl atılır ?

Not: işlemlerden önce telefonunuzdaki bilgileri yedeklemeniz önerilmektedir.

İlk olarak cihazımızda ayarlar kısmına girerek altta bulunan cihaz hakkında bölümüne giriyoruz. Ardından yapım numarası (derleme numarası) yazan bölüme birkaç kez tıklıyoruz ve yeterli tıklanma sayısını gözükecektir. Orada yazan sayı kadar tıklamaya devam edilecektir. Tılama işlemi bittikten sonra ayarlar kısmına geri geliyoruz. Orada yeni bir geliştirici adı altında ayar menüsü karşımıza çıkacaktır. Oraya giriyoruz ve “usb hata ayıklama modu” nu aktif hale getiriyoruz.

Bu işlemlerden bilgisayarımıza Kingo Android Root programını indirip kuruyoruz. Kurulumunun ardından programı açalım ve cihazımızı bilgisayara bağlayalım. Program bağlanan cihazı otomatik algılamaktadır. Ardından uygulama sizlere tek bir seçenek sunar ve işlemi gerçeklestiriyoruz. Işlem süresi kısa sürmektedir. Rootlama işlemi bittikten sonra cihazı bilgisayardan çıkaralım ve rootlu olan telefonunuzla istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin