Tasarım alanı başta olmak üzere renkler her dakika bizimle iç içe olmaya devam ediyor. Kafanızı kaldırıp etrafa dikkatlice baktığınızda farklı ortamların sizde uyandırdığı hisler tamamen farklılık gösteriyor. Bu olayın asıl sorumlusu da renk faktörü’dür. Makalenin konusuna gelecek olursak mekan tasarımında renklerin kullanımı ve kişide hissettirdikleri nelerdir?

Kırmızı : İnsanın içini ısıtan bir renktir. Daha sıcak ortamlar tasarlamak için kullanılır. Enerjik ve hareketli olması, yatak odalarında yoğun kullanılmak için uygun değildir. Genellikle tamamlayıcı renk olarak kullanılır.

Yeşil : Her ne kadar ağaçları, tabiatı temsil etse de dikkat etmek gerekir çünkü yoğun yeşil ofis ortamlarında çalışmanızı engelleyebilir. Dikkat dağıtmak için oldukça kullanışlı bir renktir. İlgiyi çekmek istediğiniz bölgelerde kullanabilirsiniz.

Mavi : Solgun bir renk olduğu için çalışma odalarında ve ofislerde kullanımı tavsiye edilmez. Kırmızı ve kırmızının yakın olduğu tonlarla birlikte kullanılırsa bu etki ortadan kalkacaktır. Yatak odasındaki kolonları maviye boyayıp daha fazla dinlenmiş hissiyatına kapılabilirsiniz.

Siyah : Sürrealist bir algı oluşturmasının yanı sıra darlık hissiyatı vermektedir. Kullanılacağı yerlerde önceden uzun uzun düşünmek gerekir. Boğuk ve dar bir atmosfer oluşturduğu için küçük oda ve ofislerde tercih edilmemelidir. Tasarımsal bir konsept oluşturmak için yan renk olmaya uygundur. Canlı renkler ile birleştirerek mükemmel uyum yakalayabilirsiniz.

Beyaz : Siyahın aksine tamamen ferahlık hissi verir. Temizliğin, doğallığın, adaletin ve saflığın sembolüdür aslında. Kreme kaçan tonları ile tüm mekanı boyayabilirsiniz fakat rengin baygın durmaması için farklı renkler ile kombin oluşturmaktan kaçınmayın. İster canlı renkler ile süsleyin isterseniz koyu tonları birleştirerek farkınızı oluşturun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin