Site dışı Seo günümüzdeki internet sitelerinin üst sıralara çıkarmanın en etkili yoludur desek yanlış söylemiş olmayız. Tabi site içi Seo’nun önemini de unutmamak lazım. Site dışı Seo yaptığınız gelen Seo işleminin yaklaşık %65 ‘ini oluşturur. Site içi Seo (Gelişmiş Modül) Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumak için tıklayınız. 

Gelelim konumuza Site dışı Seo yapmak için gerekli bir takım kurallar vardır. Bu adımları aşağıdaki listeden takip edebilirsiniz.

1- Backlink Alımı

En etkili Seo yöntemidir. Alexa sıralaması düşük olan bir siteden aldığınız 1 adet link bile, siteniz index’lendiğinde arama motorları sıralamasında ve Alexa sıralamalarında sitenizin ön plana çıkmasını sağlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise aldığınız backlink’lerde aşırı yüklenme yapmamanız. Yani sitenize çok fazla farklı siteden Backlink alımı yaparsanız, arama motorları bu işlemi spam olarak görür ve sitenize Sandbox işlemi uygular. Sandbox işlemi ise sitenizin sıralamasının aşırı derecede düşürülmesidir. Size tavsiyemiz Backlink alımı yaparken en fazla 4-5 kaliteli ve Alexa sıralaması düşük olan sitelerden Backlink almanız yönünde. Eğer düşük sitelerden alım yaparsanız bu sizin için kötü bir işlem olacaktır.

2- Rakip Siteden Backlink Alımı

İlk duyduğunuzda size garip gelebilir. Rakip site neden bana Backlink versin diye düşünebilirsiniz ama burada işlemi o değil siz gerçekleştireceksiniz. Size rakip olan siteyi ziyaret ederek onların forumlarına yada yorum kısımlarına kendi yorumunuzu yaptıktan sonra sitenizin linkini yani url adresini yazarak kendi işleminizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

3-Kaliteli Tanıtım Yazıları

Sitenizi ön plana çıkarmak için Backlink yöntemini yukarıda söylemiştik. Tanıtım yazıları ise biraz daha farklı olanı. Backlink kadar tanıtım yazılarının etkisi çok büyüktür. Kendi sitenizin tanıtım yazısını diğer internet sitelerinde yayınlatabilirsiniz. Backlink alırken yaptığımız kuralların aynısı da bu maddede geçerlidir.

4- Sosyal Medya Hesaplarınızı Kontrol Edin

Her ne kadar basit olsa da çok önemli bir noktayı tetiklemektedir. İnsanların size sosyal medya üzerinden ulaşabileceğini düşünüp sitenizde geniş sosyal medya profilleri bulundurmanız, sizin için biraz daha işleri karıştırsa da sosyal medya hesaplarınızdan verebileceğiniz her bağlantı sizin backlink aldığınızı gösterir. Sosyal medya günümüzde çok popüler siteler bulundurduğu için eklediğiniz yazıları, yenilikleri ve stabil olayları sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız.

5- Reklamınızı Yapın

Kendi reklamınızı yapmak sizin ön plana çıkmanızı sağlar. Yeni ziyaretçileri sitenize çekmek için güzel bir reklam sitenizi bir adım daha öne taşıyabilirsiniz. Facebook gibi sitelerden çok düşük bir bütçe ile yeterince kullanıcıya sitenizi tanıtabilirsiniz. Daha büyük kitleler için bütçenizi artırmanız gerekmekte. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin