ASDASD, DFGDFG, QWEQWE

Bilgisayar dosyalarını şifrelemek


Bir çoğumuz bilgisayarın da gizlenmesi gereken ve bunları 2. Şahıs tarafından okunmasını istemediğimiz dosyalar olabilir. Bilgisayarımıza her ne kadar şifre konsada sizin isteğinizle açılan bir bilgisayarın sizden habersiz kurcalanmasına sebep olabilir. Bazen bir aile tarafından bazen bir kuzen yada yabancı insanlar tarafından çok rahatlıkla erişile bilmektedir. Bu sebepten dolayı bilgilerimizin güvenliği açısından dosya şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Sizin belirlediğiniz bir şifre tarafından dosya kilitlenir. Açılması yada silinmesi halinde bizlere şifre ekranı gelir. Ve doğru şifre girilmediği taktirde asla açılmaz. Bugün sizlere 2 adet şifreleme yöntemi göstereceğiz. Birincisi Microsoft’un kendi şifreleme yöntemini, ikincisi ise bir program yardımıyla şifrelemeyi gösterecesiz.

Microsoft ile şifreleme yöntemi

  1. İlk olarak bir dosyaya sağ tıklayın ve özellikler kısmına giriniz.
  2. Ardından gelişmiş butonuna tıklayarak orada bulunan “Verileri korumak için içeriği şifrele” onay kutusunu işaretleyin.
  3. Daha sonra tamamı seçerek ekranı kapatalım. Ve uygula butonuna tıklayarak işlemimizi bitirelim.

Program ile şifreleme yöntemi (AxCrypt)

AxCrypt programı bizlere ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Bu program bir dosyanın şifrelenmesi sonucunda o dosya kullanıcı ara yüzünden giderek sağ tık ekranına yerleşmektedir. Böylece resim formatlı küçük resimleri de gizlemektedir. Dosyası açıp işleminizi sonlandırdıktan sonra ise otomatik yeniden şifrelenmektedir. Ve yeniden şifre koymakla uğraşılmamaktadır. Ayrıca 128-bit AES yöntemi ile şifreniz daha güçlü bir konuma gelmektedir. Aşağıda sizlere kurulumu ile birlikte kullanımını da vermekteyiz.

1 İlk olarak buraya tıklayarak indirelim. (Program sizde mevcutsa indirmenize gerek yoktur).

2 Uygulamayı açalım ve kurulum için gerekli işlemleri yapalım.

3 Daha sonra belirlediğimiz dosyaya sağ tıklayalım.

4 Buradan AxCrypt yazısınız üzerine gelelim. Ve çıkan seçeneklerden birine tıklayalım. Sizlere aşağıda oradaki seçeneklerin ne anlama geldiğini kısaca anlatalım.

AxCrypt: Dosyanızı şifreler. Daha sonra şifreyi kaldırmak dosyanıza isterseniz sağ tıklayarak şifrenizi kaldıra bilirsiniz.

AxCrypt a copy : Dosyalarınızın kopyasını alarak kopyalar. Bu işlem dosyanın bir şekilde silinmesi sonucunda elinizde bir kopyayı bulundurmanıza yarar (önerilir)

AzCrypt copy to exe : Bu seçenek dosyanızı axx uzantısı yerine exe uzantısına dönüştürerek şifreler.

Clear passphrase memory : Anahtar hafızasını temizlemektedir.

Make key-file : Bu seçenek anahtah kelimelerin bulunduğu bir dosya oluşturmaktadır. Şifrelerin unutulduğu halinde buradan bakıla bilmektedir.

Shred and Delete : dosyanızı kalıcı olarak silmektedir.

6 Verilen seçeneklerden birine tıklayarak şifreleme ekranı geçelim. Ve şifremizi oluşturduktan sonra işlemimiz bitmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir