ASDASD, DFGDFG, QWEQWE

Silinen dosyaları kurtarmak

Bir çoğumuz bilgisayarımızdan silinen dosyalarımızı geri istemekteyiz. Bu dosyalar yanlışlıkla silinmiş olabilir yada yıllar önce sildiğimiz bir dosyayı hatırlayıp geri istiyor olabilirsiniz. Yeni gelişen teknolojiyle bunları gerçekleştirmek artık daha kolaya kaçıyor. Bazen anılarımızı hatırlamak için resim ve video bezende bizler için hayati önem taşıyan bilgi dolu dökümanlarımız bir tıkla geri getirilmeyi bekliyorlar. İşte bu noktada bizlere recuva programı yardımcı oluyor.

Recuva, priform tarafından biz windows kullanıcılarına özel geliştirilmiş bir programdır. Bu program sayesinde SD kart ve harici hard diskinizde bulunan dökümanlar, müzik, zip, resim, video, e-postanız gibi birçok dosyanızı güvenli bir biçimde sizlere geri getirmektedir. Tamamen güvenilir ve kullanımı çok kolay olan bir arayüzüne sahiptir. Bilgisayarınızdaki her dosyayı derinlemesine aramaktadır. Bu yüzden neyi aradığınıza bağlı olarak arama ve bulma işlemi biraz uzun sürebilmektedir. Bizlere türkçe dil desteğiyle beraber ücretsiz sunulmaktadır. Ücretsiz olmasına ragmen bizleri saşırtacak bir performans sergilemektedir. İnternetteki diğer programların çoğu ya sadece resmi geri getirebiliyor yada dökümanları. Recuva ise tüm dosyalarınızı size bir programda sunmaktadır.

Recuva bizlere ayrıca renk desteğide vererek bizlerin işini daha da kolaylaştırmaktadır. Programda verrilerimizi bulduktan sonra indirme işlemine geçmeden bizleri programın arayüzünde 3 renk karşılıyor. Bunlar ;

Yeşil : kurtarılır

Kırmızı : kurtarılamaz

Turuncu : kurtarılabilir

Anlamlarına gelmektedirler. İsterseniz ben çok uzun beklemek istemiyorum deyip sadece yeşilleri, istersenizde hepsini seçip kurtarıla bilen tüm dosyaların kurtarılmasını beklebilirsiniz.

Programı indirmek için buraya tıklayınız.

Programı nasıl kullanırım ?

1. Recuva programını açtığımızda bizlerin karşısına ilk olarak sihirbaz arayüzü çıkmaktadır. Burada bizlere bir kaç bilgi vermektedir. Okuduktan sonra “sonraki” butonuna tıklayarak geçebiliriz.

Eğer bu arayüzün açılışta bir daha karşınıza çıkmasını istemiyorsanız arayüzde sol altta bulunan “açılışta bir daha bu ekranı gösterme” butonuna tıklaya bilirsiniz. Ve bir sonraki girişinizde bu ekranla karşılaşmayacaksınız.

2. Sonraki butonuna bastıktan sonra karşımıza kullanışımızı daha kolay bir hale getirebilmek için arayüz ekranı çıkmaktadır. Buradan ne yapmak istediğimizi seçerek direk olarak o yöne yönelmesini sağlamaktayız ve süreden tasarruf ettirmekteyiz.

Ardından sonraki butonuna basarak ilerleyelim.

3. Bu ekranda ise dosyaları daha sağlıklı ve kolay bulabilmesi için silmiş olduğumuz dosyaları nereden sildiğinizi sormaktadır. Bu işlem sürenizi azaltacaktır.

Belirlediğiniz seçeneği seçtikten sonra sonraki adım diyerek ilerleyelim.

4. Sonraki adımda ise bizlere bir önceki seçtiğimiz bölgeyi “derinlemesine taramayı aç” seçeneği çıkıyor. Bu işlem süreyi arttırmaktadır. Ama bizlere daha net bir sonuç vermektedir. Ardından başlat diyerek ilerleyelim.

5. Bu bölümde tarama süresi verilmektedir. Bitmesini bekleyelim. Bu işlem sırasında bilgisayarınızı açık tutunuz !

6. Tarama işleminin ardından bulduğu dosyaları bizlere sunmaktadır. Buradan hepsini seç seçeneği ile yada belirlediğiniz dosyaları seçerek indire bilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için gelişmiş seçeneğine basarak daha ayrıntı bakabilirsiniz.

2. Resim gelişmiş ekranıdır. Ve burada solda bulunan 3 renk ile kurtarılır veya kurtarılamaz diye bizleri bilgilendirmektedir. Turuncu ise kurtarıla bilir anlamına gelmektedir.

Gelişmiş pencere :

Belirlediğimiz dosyları seçtikten sonra sağ altta bulunan kurtar butonuna basıyoruz. Ardından bilgisayarımızın bilgisayarımızın neresine indirilmesini istiyorsak, orayı seçerek işlemi bitiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir