Logolar kurumsal firmalar için oldukça önemlidir. Firmayı en iyi şekilde lanse edebilmek adına tasarlanan logolara yüksek meblağlar ödeniyor. Bazen bir sembol, bazen bir çizgi yada harf olabiliyor. Firmanın tüm özelliklerini anlatmak için yarış halinde olan tasarımcılar yoğun ilgi sonucunda mükemmel logoyu hedefliyorlar. En derin anlamlara sahip ve bir o kadar da sade olan logoları derledik ve liste haline getirdik.

1- Black Cat
İnsan, gözleri ile kafasını hareket ettirmeksizin yatay eksende 270 dereceye varan bir açıyı görmeye sahiptir. Bu yüzden televizyon ve bilgisayar gibi ekranların geneli ergonomiden dolayı yatay olarak üretilmektedir. Fakat bu logoda ergonomi biraz arka plana atılmış gibi duruyor. Yatay çizilmiş logolara alıştığımız için bu logo biraz farklı geliyor. Dikey olarak tasarlanan bu logoda “C” harflerine baktığınız zaman kafasını biraz yana yatırmış olan kedinin gözlerini görebilirsiniz.

2- Google
3 ana rengi (kırmızı, yeşil, mavi) logosunda bulunduran bir firma. Fakat bir şey göze çarpıyor. Mavi ve kırmızı 2’şer adet bulunmasına karşın yeşil 1 defa bulunuyor ve yeşilin diğer harfini sarı almış durumda. Bunun sebebini ise “Her tasarım simetrik olmak zorunda değil. Asimetrik olmak farklı düşüncelerin önünü açmak ve de klişeden uzak durmak için logo bu şekilde tasarlandı.” şeklinde bir açıklama yapıldı.

3- Fed Express
Dünyanın en büyük taşımacılık şirketlerinden biri olan Fed Express yada bilinen adıyla FedEx logosunda “E ve x” harflerinin arasında sağ tarafı gösteren bir ok bulunuyor. Bu ok şirketin sürekli ileriye dönük düşündüğünü ve büyüdüğünü temsil ediyor. Ayrıca logoda negatif alan kullanımının en büyük temsilcisi diyebiliriz.
***… Yani tasarım karışıklıktan öte sadeliktir, minimalizm’dir. Buradaki amaç gösterişli bir logo olmasındansa düz ve akılda kalıcı olmasıdır. Firmaların da logolarına kurumsal kimlik kazandıracakları zaman da asıl amacı budur. Akılda kalmak ve kalıcı olmak. Bu yüzden böylesine büyük bir rekabet ortamı ile tasarımcılar birbiriyle yarışır durumdalar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin